Jesienna Konferencja Pielęgniarek Epidemiologicznych Województwa Pomorskiego i Kujawsko Pomorskiego

„Zakażenia szpitalne w XXI wieku”
16 września 2010
SPOTANIE  PIELĘGNIAREK EPIDEMIOLOGICZNYCH OPOLSZCZYZNY, 17  GRUDZIEŃ 2010
17 grudnia 2010

„Nie myśl jak wiele już zrobiłeś ale ile Ci jeszcze zostało”.

W malowniczo położonej Osadzie Karbówko w sąsiedztwie miasta Golub Dobrzyń w dniach 25-26 listopada 2010 roku z inicjatywy konsultantów wojewódzkich województwa pomorskiego pani Małgorzaty Sobani i województwa kujawsko – pomorskiego pani Marleny Karwackiej odbyła się Jesienna Konferencja pielęgniarek epidemiologicznych obu województw.
Ogromna chęć uczestnictwa w konferencji zaowocowała 70 osobową ekipą, która odmeldowała się u organizatora w pierwszym dniu konferencji.
Wykład a właściwie warsztaty inauguracyjne ze 100% frekwencją uczestników na sali rozpoczął dr Tomasz Ozorowski. Tematem warsztatów były sytuacje alarmowe w szpitalu, różne ich punkty widzenia oraz praktyczne rozwiązania.
Drugi bardzo ciekawy wykład poprowadziła pani mgr Elżbieta Kutrowska. Wyjaśniała  nam jak przeprowadzić zakup środków dezynfekcyjnych w ramach przetargów i jaki to ma wpływ na finanse szpitala.
Trzeci wykład poprowadziła nasza koleżanka dr n med. Dorota Gregorowicz Warpas (Dorotko jeszcze raz gratulujemy!!!). Podzieliła się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem ,które zebrała podczas pisania pracy doktorskiej. Omówiła bardzo wyczerpująco problemy w monitorowaniu i rejestracji zakażeń szpitalnych z jakimi spotykają się w codziennej praktyce polskie pielęgniarki epidemiologiczne. Trudno było się nie zgodzić ale nadzieja jest ryzykiem które trzeba podejmować.
W drugiej części pierwszego dnia konferencji zaprezentowały się firmy sponsorujące spotkanie. Wykłady te, niekiedy bardzo kontrowersyjne potwierdziły, że musimy być bardzo rozsądne i samodzielne w podejmowaniu  trudnych decyzji dotyczących zagadnień naszej pracy. Musimy pamiętać, że rady dawane  w pośpiechu i złości rzadko się do czegoś nadają.

 

W iście zimowej scenerii powitał nas drugi dzień pobytu w Karbówku. Rozpoczęłyśmy go powitaniem naszych honorowych gości Konsultant Krajową ds. pielęgniarstwa epidemiologicznego panią mgr Beatę Ochocką, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych panią Mirosławę Malarę oraz panią Ritę Pawletko członka Zarządu PSPE.
Panel dyskusyjny z Konsultantem Krajowym oraz Prezesem Stowarzyszenia poprowadziły konsultantki wojewódzkie. Pytaniom i odpowiedziom nie było końca. Panie starały się nam wyjaśnić wszelkie  wątpliwości dotyczące naszej organizacji pracy. Min podjęto tematy praktycznego zastosowania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2010 roku w sprawie nakazu, sposobu i częstości prowadzenia kontroli wewnętrznych w obszarze realizacji działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych, Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2010 roku w sprawie szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi.
Zarówno Konsultant Krajowy jak i Prezes Stowarzyszenia omówiły swoje działania na rzecz poprawy naszego statusu.
Wniosek jaki się nasuwa po wysłuchaniu tej dyskusji może być tylko jeden Wody w usta nabiera zwykle ten, kto źle pływa w potoku słów. Zarówno Konsultant Krajowy jak i Pani Prezes nie nabrały wody w usta – udzieliły wyczerpujących odpowiedzi , na niekiedy bardzo trudne pytania.
Spotkanie nasze pozwoliło nam rozwiać wiele wątpliwości, wymienić doświadczenia zawodowe, nawiązać nowe znajomości. Odbyło się ono dzięki ogromnemu  zaangażowaniu konsultantów wojewódzkich oraz dzięki firmom  sponsorującym : Medilab, Schulke, Fresenius-Kabi, Hartmann, B.Braun, Diversey.

 

Bardzo dziękujemy, chętnie tam wrócimy.

Specjalista ds. pielęgniarstwa epidemiologicznego
mgr Beata Wilichnowska