„Człowiek jest tak długo mądry, dopóki szuka mądrości. Jeżeli mniema, że ją już znalazł, wówczas staje się błaznem” – myśl z Talmudu najlepiej określa potrzebę ciągłego dokształcania się i szkoleń.
W urokliwym zakątku polskiej wsi z pejzażem zaścianka szlacheckiego w tle, w miłej i serdecznej atmosferze w dn. 27-28.05.2010r odbyło się kolejne szkolenie Wielkopolskiego Zespołu Pielęgniarek i Położnych Epidemiologicznych.
Spotkanie zaszczyciły swą obecnością mgr Beata Ochocka – Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Epidemiologicznego i Konsultant województwa łódzkiego – mgr Maria Cianciara.
Konsultant województwa wielkopolskiego a jednocześnie Przewodnicząca Wielkopolskiego Zespołu Pielęgniarek i Położnych Epidemiologicznych powitała wszystkich uczestników szkolenia i przekazała głos pierwszemu prelegentowi, który interesująco wprowadził nas w tematykę zagadnień prawnych mających zastosowanie w obszarze medycznym.
Szereg zadawanych pytań i żywiołowość dyskusji dowodziło faktu, że stosowanie w praktyce zapisów prawa wymaga ustawicznego uzupełniania wiedzy. W trakcie szkolenia odbyła się prezentacja systemu higienicznych pokryć ochronnych na sprzęty medyczne. Zaprezentowano również grupę produktów spełniających wymagania higieniczne dla klasyfikowanych pomieszczeń aptecznych o monitorowanej czystości powietrza
Z dużym zainteresowaniem wysłuchałyśmy wykładu poświęconego profesjonalnemu przygotowaniu prezentacji multimedialnych.
Skupiające uwagę wskazówki trenera oraz zaprezentowane techniki radzenia sobie ze stresem podczas wystąpień publicznych zachęcą zapewne nie jedną z nas do czynnego uczestnictwa w zjazdach i konferencjach.
Obok tematów objętych programem, spotkanie obfitowało w wymianę własnych doświadczeń i informacji o zmianach na polu walki z zakażeniami. Powrócił wciąż kontrowersyjny temat oceny ryzyka występowania zakażeń związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i praktyczne zastosowanie zapisu rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2010r. w sprawie zakresu, sposobu i częstości prowadzenia kontroli wewnętrznej w obszarze realizacji działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych.
Dzięki uprzejmości współorganizatora spotkanie uwieńczyła biesiada staropolska z degustacją ciast własnego wypieku uczestników szkolenia. Miłym akcentem wieczoru był występ artystyczny, którego współuczestniczkami były także nasze uzdolnione literacko koleżanki. Śmiechowi i zabawie nie było końca.
Pieniądze zebrane w ramach „wpisowego do uczestnictwa w szkoleniu” przekazano na konto Fundacji dzieci chorych „Niesiemy nadzieję”
Wspólnie spędzony czas sprawił nam wszystkim wiele radości, wzbogacił merytorycznie oraz zaowocował koleżeńskim wsparciem i współpracą.
Wszystkim, którzy przyczynili się do radości tych dni serdecznie dziękujemy.
Mgr inż. Danuta Krajewska
Mgr Krystyna Brońska