Zdaniem ekspertów refundacja szczepień dla jednej z grup ryzyka (seniorów) wprowadzona w tym roku jest niewątpliwie dużym sukcesem. W przyszłości będzie to punktem zwrotnym do podjęcia dalszych planów rozszerzenia wsparcia finansowego na szczepienia innych grup ryzyka, takich jak dzieci, kobiety w ciąży i osoby przewlekle chore. Istnieje również potrzeba stworzenia rozwiązań systemowych, aby dalej promować zapobieganie grypie i wzmacniać edukacyjny wymiar działań pilotażowych. Zapraszamy do zapoznania się z dyskusją ekspertów, która odbyła się podczas tegorocznego Flu Forum.
12 września odbyła się Debata Flu Forum, organizowana przy współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki. Zagadnienia związane z finansowaniem szczepień, czy metody podnoszenia poziomu wyszczepialności to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas spotkania. W tym roku Flu Forum odbyło się po raz dziesiąty, a Program obchodził 5-lecie powstania. To również pierwszy sezon grypowy, w którym osoby powyżej 65 r.ż. będą mogły skorzystać z refundowanych szczepionek przeciw grypie.
Z roku na rok coraz więcej samorządów angażuje się w działania w zakresie profilaktyki grypy. Jest to szczególnie ważne ze względu na grupy ryzyka powikłań pogrypowych. To właśnie te osoby mają możliwość korzystania z bezpłatnych szczepień, zabezpieczając się tym samym przed groźną grypą. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy co roku wyróżnia najaktywniejsze samorządy, które z największym zaangażowaniem i uwzględniając najnowsze osiągnięcia medycyny realizują projekty zdrowotne w zakresie profilaktyki grypy. W tym roku tytuły Samorządowego Lidera przyznano aż 50 jednostkom samorządu terytorialnego